NITRIANSKE BEACHOVÉ LETO

Špeciálni partneri

Aktuality

2018-05-15

Vo štvrtok 31.5.2018 o 17.30h sa uskutoční Snem 1.ABC Nitra. Viac info.

2018-03-26

Aj tento rok môžete pomôcť 2% (1%, 3%) svojej dane nielen nášmu združeniu, ale športu celkovo, dobrej správe športu a boju proti arogancii moci a darebákom. Info k poukázaniu 2%.

Archív noviniek »

Diskusia

Kuna
2013-08-13 10:26:40
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Len by som sa chcel spytat nerozpravalo sa o tom ze posledy pribinov pohar je mixovy? Mato mal by si to niekam napisat do prihlasovania bo uz mas prihlaseny jeden cisto muzsky a jeden cisto zensky tim !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!
smiki
2013-06-18 22:34:16
chcel by som sa prihlasit na turnaj ale v jednej casti ma to nechce pustit dalej mohol by som to odoslat cez svoj email na tu stranku futbal@nbl.sk staci len do supisky napisat meno a priezvisko ci aj nejake dalsie veci
smiki
2013-06-18 22:30:22
nedasa mi prihlasit na stranku
large
2013-05-22 09:12:25
skusal si aj v inom prehliadaci sa prihlasit?
Martin
2013-05-15 15:14:36
Zdravým, chcem sa registrovať na stránke a registrácia mi nefunguje, stále mi píše že jed zlý kontrolný retazec, skúšal som už všetky možnosti, prosím vie mi niekto poradiť?
Staršie príspevky »
Opäť je tu čas 2%

Opäť je tu čas 2%

2017-02-14 | www.nbl.sk

O dôležitých zmenách, termínoch a činnosti 1.ABC Nitra s Michalom Ivanom, spoluzakladateľom občianskeho združenia.

Na úvod praktická otázka: zmenilo sa niečo v mechanizme poukazovania 2% oproti minulému roku?

Oproti minulému roku prakticky nič zásadné. Treba dať pozor, aby ste použili správne tlačivá a neurobiť pri ich vypĺňaní žiadnu chybu. Z vlastnej skúsenosti vieme, že aj omyl v 1 číslici 8-ciferného IČO môže viesť k tomu, že Finančná správa peniaze prijímateľovi nepošle.

Vlani mali darcovia po prvýkrát možnosť dať správcovi dane súhlas, aby oboznámil prijímateľa s menom, priezviskom a adresou darcu. Čo vravíš na túto novinku?

Veľmi sme ju privítali, škoda že prišla až v roku 2016. Práve pred pár dňami sme dostali od Finančnej správy zoznam darcov, ktorí nám darovali svoje 2% a tento súhlas daniarom dali. Dobré je to preto, že doteraz neexistovala oficiálna cesta, ako sa dozvedieť identitu darcu. A neoficiálne cesty boli často komplikované a nespoľahlivé. Teraz sa môžeme darcom aspoň adresne poďakovať. Teda aspoň tým, ktorí súhlas dali. Nie každý si však túto novú možnosť všimol, čo je škoda. Myslím si, že na tom nič zlé nie je. Ja by som bol rád, keby tento súhlas dali všetci naši darcovia. Preto sme v rámci predvyplnených tlačív pripravili aj verziu vyhlásenia s predvyplneným súhlasom.

1.ABC Nitra oproti minulým rokom zišiel výrazne z očí, čo pre získavanie 2% asi nie je ideálne. Čo by si potenciálnym darcom, ale i verejnosti, povedal k tejto téme?

Je to tak, 1.ABC Nitra naozaj zišiel z očí, predovšetkým v športovej rovine ako organizátor športových podujatí. Sčasti bol tento útlm očakávaný, sčasti nie. Očakávaný v tom, že v roku 2015 vznikla Slovenská asociácia plážových športov (SAPŠ) a všetky projekty 1.ABC Nitra, ktoré presahovali rámec regiónu, sme presunuli na SAPŠ, už od roku 2015. Hovoríme napríklad o Národnej beachvolejbalovej lige alebo majstrovstvách SR v plážovom tenise. Neočakávaný útlm priniesol rok 2016 v tom, že sme sa nedohodli na ďalšej spolupráci s Mestom Nitra, čo sme nečakali. Že 31.10.2015 končí zmluva o spolupráci a prevádzke ihrísk, sme vedeli. Že Mesto Nitra má nejaký problém s nami ako prevádzkovateľom, sme cítili - no dodnes nevieme aký. Každopádne treba oddeľovať prevádzku ihrísk a spoluprácu občianskeho združenia so samosprávou. Pre niekoho to je možno ťažšie, keďže šesť a pol roka boli obe roviny podchytené jednou zmluvou medzi Mestom Nitra a 1.ABC Nitra. na prevádzke kurtov po októbri 2015 sme sa nedohodli, no o spoluprácu sme záujem vždy mali a máme. Neviazali sme to na prevádzku areálu. Mesto Nitra s nami však nekomunikovalo ani v tom, aby nám špecifikovalo podmienky prenájmu areálu. Vzhľadom k tomu sme museli odriecť 3 zo 4 dotácií, ktoré nám Mesto Nitra predtým schválilo. Hoci sme mali v pláne organizovať Nitrianske beachové leto 2016, nedovolili sme si vyhlásiť podujatie, u ktorého nepoznáme vopred náklady organizácie.

Ako to dopadlo? Ako vlastne vyzerala sezóna 2016 v podaní 1.ABC Nitra?

Sezóna 2016 bola najťažšia zo všetkých, ktoré som ja osobne pri plážových športoch zažil. Prístup Mesta Nitra nechápem a snažím sa mu prísť na koreň. Každopádne, pod hlavičkou 1.ABC Nitra boli v roku 2016 usporiadané iba 2 podujatia. Tradične koncom júna Junior NBL netradične vo Zvolene a majstrovstvá SR amatérov v plážovom volejbale. Tie boli netradičné vo viacerých ohľadoch - po prvýkrát v zime, v hale, inde než v Nitre, konkrétne v Bratislave. V Nitre sme neusporiadali nič. Cítime totiž krivdu v tom, že aj keď mestský areál prevádzkuje niekto iný než 1.ABC Nitra, má 1.ABC Nitra právo organizovať v tomto areáli podujatia. Mohli by sme sa orientovať na iné ihriská v Nitre a organizovať podujatia tam, ale to by znamenalo podvoliť sa neprávosti a darebákom. A to ja neurobím.

Ale areál má predsa od júna 2016 nového prevádzkovateľa - Volejbalový klub SPU Nitra. Neviete sa jednoducho dohodnúť s ním?

Nevieme. Keď sme sa chceli, tak sme na dohodnutom mieste a v dohodnutom čase čakali Martina Kraščeniča (majiteľ VK SPU Nitra, pozn.red.) štyri a štvrť hodiny. Márne. Vzhľadom k tejto aj predošlým skúsenostiam s jeho spoľahlivosťou sme však museli byť opatrní - aj keby sme čokoľvek dohodli, je veľmi otázne, či by to platilo. A to je pre nás ako zodpovedného organizátora neakceptovateľné riziko. Preto sme neplánovali radšej žiadne turnaje. Hodiny, ktoré sme si napokon na klub počas sezóny pre tréningovú či inú nesúťažnú činnosť prenajali, sme dostali. No aj tie nám VK účtoval drahšie, než by podľa zmluvy s Mestom Nitra mal. Navyše, od septembra čakáme na nich s účtovným uzatvorením spolupráce.

Čiže problém s Mestom Nitra, problém s VK SPU Nitra. Nie je náhodou problém v 1.ABC Nitra?

Určite nie sme bez viny, ale nech si urobí názor každý sám. Najmä Nitrania musia vnímať, čo sa deje a kto je kto. Ja odpoviem takto: vrana k vrane sadá, ruka ruku myje a božie mlyny melú pomaly, ale isto.

Tak či onak, medzi prijímateľmi 2% ste, takže na sezónu 2017 ste asi nerezignovali. Aké sú teda vyhliadky na ňu?

Nie ružové. Určite chceme organizovať podujatia, ktoré majú úspešnú tradíciu, alebo na ktoré máme ako klub vyslovene práva. Hovorím o plážovej školympiáde Junior NBL pre žiakov ZŠ a SŠ a majstrovstvách SR amatérov v plážovom volejbale. V Nitre budeme ďalej pracovať na tom, aby sa Mesto Nitra jasne postavilo k spolupráci s 1.ABC Nitra. Zatiaľ totiž nepovedalo, že o spoluprácu záujem nemá. Schválilo nám dokonca dotácie, samo však zabránilo tomu, aby sme ich mohli využiť. Mesto nás jednoducho vystavilo do ofsajdu, čo ochotne využil nový prevádzkovateľ, s ktorého spoľahlivosťou máme problém. Ak máme v Nitre opäť niečo organizovať, potrebujeme pevný základ. Pôsobenie 1.ABC Nitra v Nitre sa tak - verím, že len dočasne - presunulo do zákulisnej, alebo ak chcete politickej, roviny.

Ako teda chcete osloviť napríklad Nitranov, aby práve 1.ABC Nitra poukázali svoje 2% dane? Väčšina darcov asi očakáva konkrétne výstupy.

Viem, že pre niekoho tento zákulisný či politický boj nemusí byť dostatočne konkrétny. Podpora športu však neznamená naliať viac peňazí či zorganizovať ďalšie podujatie v nezdravom systéme. Tým by nezdravosť len zbujnela. Na vlastnej koži sme pocítili nezdravosť tohto systému a snažíme sa ho ozdraviť. Viem, že o nejakých darcov oproti minulým rokom týmto zrejme prídeme. Ale verím aj, že ďalších možno práve týmto otvoreným prístupom a principiálnym postojom získame. Určite sa 1.ABC Nitra pod vedením aktuálneho Prezídia nepodvolí arogancii moci a darebákom. Zodpovednosť, dobrá správa športu a boj proti darebákom. To je aktuálnejšie než kedykoľvek predtým a toto sú podľa mňa priority pre najbližšie obdobie.

 

2% pre 1.ABC Nitra (informácie, tlačivá, postup)Partneri

Počasie v Nitre

Partneri

Anketa

Aký máš pocit z fungovania Nitrianskej pláže (pieskové kurty na kúpalisku v Nitre)? Podujatia, šport
Hlasovalo: 268

Najnovšie video